Szkoła letnia – wizyta delegacji z Ukrainy i Mołdawii – Balice, 20 sierpnia 2024 roku

W dniu 20 sierpnia 2024 roku, w Instytucie Zootechniki PIB, gościła delegacja przedstawicieli Ukrainy i Mołdawii. Wizyta była częścią realizacji inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego pn. „Szkoła letnia dla przedstawicieli Mołdawii i Ukrainy”. Cel przedsięwzięcia to przede wszystkim zaprezentowanie efektów przygotowań Polski do akcesji i naszego członkostwa w UE w różnych obszarach związanych z rozwojem sektora rolnego. Delegaci biorący udział w pracach „Szkoły letniej” to pracownicy resortów rolnictwa, przedstawiciele administracji oraz innych instytucji zaangażowanych w proces przedakcesyjny obu krajów.

Gości oficjalnie powitał Dyrektor Instytutu dr inż. Tomasz Jacek, a wykład prezentujący ogólne informacje na temat naszej placówki oraz różnorodne pola aktywności naukowej, przedstawił Z-ca Dyrektora ds Nauki prof. dr hab. Sylwester Świątkiewicz. Działania Instytutu w zakresie Ochrony Zasobów Genetycznych i rozwoju przez ostatnie 20 lat omówiła dr inż. Agnieszka Chełmińska. Działanie Banku Materiałów Biologicznych i współpracę z europejskimi odpowiednikami zaprezentowała dr inż. Ewa Sosin. Współpracę Instytutu z grupami operacyjnymi EIP-AGRI przedstawił Jarosław Marycz.

Delegaci mieli również okazję zapoznać się z działalnością naszych laboratoriów. Po Laboratorium Zakładu Biologii Molekularnej gości oprowadziła dr hab. Klaudia Pawlina-Tyszko, a o pracach prowadzonych w Laboratorium Zakładu Biotechnologii Rozrodu i Kriokonserwacji opowiedzieli dr hab. Marcin Samiec, prof. IZ PIB oraz inż. Lechosław Gajda.

Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego Kraków, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.