Przejdź do treści

Agropromocja 2024 – Stary Sącz, 7-8 września 2024 roku

W dniach 7-8 września 2024 r., na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu, odbyła się wystawa rolnicza – Agropromocja 2024. Organizatorem wydarzenia był Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Tegoroczna XXXII edycja tej największej cyklicznej wystawy rolniczej, promującej małopolskie rolnictwo, sadownictwo, agroturystykę, regionalną kulturę i tradycję w Małopolsce, zgromadziła ponad 50 tysięcy gości, którzy mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą prezentowaną przez instytucje rolnicze, producentów żywności oraz organizacje branżowe. W ramach wydarzenia zorganizowane zostały prezentacje nowych technologii rolniczych oraz pokazy prac polowych z użyciem nowoczesnych urządzeń rolniczych.

Instytut Zootechniki PIB skupił się na promocji i upowszechnianiu wiedzy na temat roli ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich oraz znaczenia produktów, głównie kulinarnych, pochodzących od tych zwierząt. Szczególnym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się zorganizowany we współpracy z Zakładem Mięsnym „Jasiołka” Wędliny Tradycyjne Domowe, pokaz pieczenia byka wraz z degustacją oraz pokazy kulinarne, w tym 45-minutowa prezentacja prowadzona przez znanych kucharzy: Mikołaja Reya, Piotra Lenarta i Błażeja Mirotę, którzy omówili możliwości i sposoby wykorzystania wołowiny pochodzącej z rodzimych ras. Na stoisku Instytutu, odwiedzający mogli skosztować wyjątkowych produktów m.in.: serów z mleka krowy polskiej czerwono-białej, produkcji Andrzeja Lassaka oraz wyrobów z rodzimej jagnięciny i wieprzowiny przygotowanych przez Piotra Lenarta. Innowacyjnym, zaprezentowanym na stoisku produktem, wytworzonym na bazie mleka klaczy sztumskich, było mydło produkowane przez Katarzynę Marcińczak.

W sobotnie popołudnie odbył się panel dyskusyjny pn. „Małopolski produkt lokalny marką regionu”, w którym wzięli udział m.in. Dyrektor Instytutu Zootechniki PIB – dr inż. Tomasz Jacek oraz eksperci z dziedziny rolnictwa: Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – Bronisław Dutka, prof. dr hab. Marcin Rapacz reprezentujący Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, rolnik, samorządowiec, poseł – Jan Duda oraz Wojewoda Małopolski – Krzysztof Jan Klęczar. Panel stał się okazją do wymiany poglądów na temat roli i znaczenia produktów lokalnych w budowaniu marki regionu, a także do podkreślenia wartości tradycyjnych, regionalnych produktów.

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznej Agropromocji była „Wystawa Zwierząt Ras Rodzimych”, która miała na celu promowanie i ochronę różnorodności genetycznej polskich ras zwierząt gospodarskich. Ekspozycja, na której można było podziwiać m.in. kury z Zakładu Doświadczalnego IZ PIB Chorzelów Sp. z o.o. oraz kaczki i gęsi prezentowane przez Stację Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego w Dworzyskach, przyciągnęła uwagę zarówno specjalistów, jak i szerokiej publiczności, ukazując bogactwo polskiego dziedzictwa hodowlanego.

W ramach atrakcji towarzyszących wystawie zwierząt, widzowie mogli zobaczyć pokazy zaganiania owiec i pracy psa pasterskiego, pokaz strzyżenia owiec metodą maszynkową oraz konkurs strzyżenia owiec metodą tradycyjną. Nagrody dla zwycięzców konkursu strzyży owiec zostały wręczone przez dr hab. Aldonę Kawęcką, prof. IZ PIB oraz Dyrektora Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz – Jana Janczego.

Zwieńczeniem wystawy było uroczyste podziękowanie hodowcom prezentującym zwierzęta. Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczali Dyrektor IZ PIB dr inż. Tomasz Jacek, Dyrektor MODR Bronisław Dutka oraz Dyrektor RZHOiK Jan Janczy.

Instytut Zootechniki PIB, jako współorganizator wydarzenia, miał kluczowy wkład w sukces tegorocznej Agropromocji, która nie tylko przyczyniła się do promocji małopolskiego rolnictwa, ale także podkreśliła znaczenie zachowania bioróżnorodności i tradycji w hodowli zwierząt. Wystawa stała się miejscem spotkań, wymiany doświadczeń oraz promocji rodzimych ras zwierząt i produktów, będących nieodłączną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia można znaleźć na profilu IZ PIB na Facebooku:
https://www.facebook.com/IZOO.PIB