Przejdź do treści

Dr Michał Kolasa: Badam „pszczelą kapsułę czasu” – Gazeta Wyborcza, 1 marca 2025 roku

Mężczyzna z brodą i kręconymi włosami patrzy w bok, stojąc na tle zielonej łąki i drzew. Ma na sobie beżową kurtkę i czarną koszulkę. Niebo jest pochmurne.

W miniony weekend (1 marca 2025 roku) ukazał się artykuł w Gazecie Wyborczej, w którym pracownik naszego Instytutu Zootechniki PIB dr Michał Kolasa opowiadał o badaniach, jakie prowadzi na idealnie zachowanej rodzinie pszczelej pochodzącej z VII wieku naszej ery.

Pradawną barć wydobyto ze starorzecza w okolicach Leżajska, a datowanie radiowęglowe drewna i pszczół umieściło je na osi czasu w okolicach 680 r.n.e. Jest to zjawisko na skalę światową i do tej pory udało się już ustalić morfometryczną tożsamość mieszkanek barci, jak i ich diety.

Przed badaczami stoi teraz wyzwanie w postaci próby rekonstrukcji informacji genetycznych prasłowiańskich pszczół miodnych i porównania ich ze współczesnymi pszczołami objętymi Programem Ochrony Zasobów Genetycznych, który koordynuje nasz Instytut.

Spotkanie w sali konferencyjnej z udziałem urzędników i przedstawicieli doradztwa rolniczego. Mężczyzna w garniturze stoi i uśmiecha się, podczas gdy inni uczestnicy siedzą przy stołach i klaszczą. W tle banery informacyjne i polska flaga.

Plaster miodu z barci

Link do artykułu:
https://wyborcza.pl/7,75400,31732788,biolog-badam-pszczela-kapsule-czasu-a-w-niej-pszczoly-sprzed.html