W dniach 26-27 listopada 2024 roku w Warszawie odbyło się IX Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie – pod hasłem „Technologie i systemy dla rolnictwa przyszłości”. Patronat nad konferencją, organizowaną przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Głównym celem forum było przekazanie wiedzy i informacji na temat innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, promocja dobrych praktyk oraz wymiana doświadczeń związanych z produkcją rolniczą i zarządzaniem gospodarstwem rolnym. Podczas jednej z sesji tematycznych dr inż. Elżbieta Sowula-Skrzyńska wygłosiła wykład pt. „Szacowanie emisji gazów cieplarnianych w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą”.
W ramach tegorocznej edycji przeprowadzono konkurs na najciekawsze innowacyjne rozwiązania w rolnictwie, w którym dr inż. Elżbieta Sowula-Skrzyńska z Zakładu Systemów i Środowiska Produkcji Instytutu Zootechniki PIB przedstawiła innowację „Kalkulator efektywności klimatycznej dla gospodarstw z chowem bydła i świń”, za co została wyróżniona nagrodą II stopnia za zajęcie drugiego miejsca.
Odbierając nagrodę podkreślono, że kalkulator efektywności klimatycznej dla gospodarstw z chowem bydła i świń” (kalkulator GHG), to narzędzie zaprojektowane do oceny i poprawy wydajności środowiskowej działalności rolniczej, szczególnie w produkcji zwierzęcej. Jego celem jest ilościowe określenie emisji gazów cieplarnianych oraz identyfikacja możliwości redukcji śladu węglowego w gospodarstwach zajmujących się hodowlą bydła i świń. Kalkulator wspomaga podejmowanie świadomych decyzji dotyczących strategii redukcji emisji, wspierając jednocześnie zrównoważone i ekonomicznie opłacalne praktyki. Jego szerszym celem jest promowanie przyjaznych dla klimatu metod rolniczych, przy zachowaniu ich praktyczności i opłacalności.
Prace nad kalkulatorem realizowano w ramach projektu pt.: „Przyjazna dla klimatu polska wołowina i wieprzowina wysokiej jakości” nr umowy 00042.DDD.6509.00049.2019.07 – działanie M16 /ARMiR/ Współpraca. W badaniach uczestniczyły jednostki: Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, a także indywidualne gospodarstwa rolne.