XXIII Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej, 23-25 sierpnia 2024 roku

W dniach 23–25 sierpnia 2024 roku odbyło się „XXIII Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej”, w ramach którego zorganizowano Krajową Wystawę Ras Rodzimych, Regionalny Czempionat Konia Huculskiego oraz Krajową Wystawę Bydła Simentalskiego.

W tegorocznej Krajowej Wystawie Ras Rodzimych, organizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Instytutem Zootechniki PIB, uczestniczyło dwudziestu trzech wystawców, prezentujących następujące rasy, odmiany i rody zwierząt (trzech wystawców prezentowało kilka gatunków zwierząt):

• bydło (8 sztuk): polskie czerwone, polskie czerwono-białe, polskie czarno-białe i białogrzbiete;
  • konie (7 sztuk): klacze rasy konik polski, huculska, małopolska, śląska i zimnokrwiste w typie sokólskim i sztumskim oraz ogier rasy małopolskiej;
  • owce (18 sztuk): wrzosówka, świniarka, cakiel podhalański, polska owca pogórza, czarnogłówka i olkuska – po dwie maciorki i jednym tryku z każdej rasy;
  • kozy karpackie (6 sztuk), kozy sandomierskie (3 sztuki) i kozy kazimierzowskie (3 sztuki);
  • kury (6 rodów): zielononóżki kuropatwiane (Z-11), żółtonóżki kuropatwiane (Ż-33), leghorn (G-99), sussex (S-66), rhode island red (R-11), rhode island white (A-33);
  • gęsi (6 rodów): kubańskie (Ku), podkarpackie (Pd), garbonose (Ga), lubelska (Lu), pomorska (Po), rypińskie (Ry) oraz zatorska ZD-1; dodatkowo prezentowana była gęś biała Kołudzka®;
  • kaczki (4 rody): pekin krajowy P-33, pekin duński P-8, kaczka pomniejszona K-2 i KhO-1;
  • króliki popielniańskie białe (2 sztuki);
  • pszczoły kraińskie (1 ulik pokazowy).

W sumie zaprezentowano 47 sztuk zwierząt i 16 stadek drobiu oraz pokazowy ul z pszczołami kraińskimi.

Podczas trwania wystawy odbył się pokaz zwierząt ras rodzimych, który prowadziła prof. dr hab. Józefa Krawczyk. Hodowcy prezentowali na ringu bydło, konie, owce i kozy, a pozostałe gatunki przy stanowiskach, tj. drób, zwierzęta futerkowe oraz pszczoły. Koordynatorzy z Instytutu Zootechniki PIB przybliżyli historię oraz charakterystykę poszczególnych ras oraz prezentowali hodowców uczestniczących w wystawie. Pokaz był niezwykle interesujący i zgromadził liczną publiczność. Na widowni zagościł Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr inż. Czesław Siekierski.

Przez cały czas trwania wystawy koordynatorzy pełnili dyżury, udzielali informacji na temat poszczególnych ras oraz możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla rodzimych ras zwierząt.

W sobotę, komisja w składzie: prof. dr hab. Józefa Krawczyk, dr hab. Aldona Kawęcka, prof. IZ PIB, dr inż. Anna Majewska, mgr inż. Magdalena Dziad, dr inż. Iwona Tomczyk-Wrona, mgr inż. Lucyna Bobak dokonała wyboru najlepiej przygotowanych zwierząt do wystawy w obrębie gatunku:

Lp.GatunekRasa/Ród/PłećHodowca (właściciel)Nr kat
1Drób-KURYstadko kur żółtonóżka kuropatwiana Ż-33ZD IZ PIB CHORZELÓW66
2Drób-KACZKIstadko kaczek pekin krajowy P-33ZD IZ PIB KOŁUDA WIELKA88
3Drób-GĘSIstadko gęsi podkarpackichZD IZ PIB KOŁUDA WIELKA71
4Kozystawka kóz karpackichZD IZ PIB ODRZECHOWA47-49
5Owcestawka owiec olkuskichWRAŻEŃ BOGUSŁAWA27-29
6Bydłokrowa polska czerwono-biała PL005385915482TRAŁKA STANISŁAW61
7Konieogier małopolski Arkan 616006580074917SKIBA ANDRZEJ18

Statuetki dla hodowców za najlepiej przygotowane zwierzęta do wystawy oraz dyplomy uczestnictwa zostały wręczone w niedzielę przez Dyrektora Instytutu Zootechniki PIB – dr. inż. Tomasza Jacka, Pełnomocnika ds. ochrony zasobów genetycznych zwierząt – prof. dr hab. Józefę Krawczyk oraz przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – dr Magdalenę Mietlicką- Zakrzewską oraz Jacka Chmielewskiego.

Na stoisku IZ PIB prezentowano banery promujące wydarzenie oraz rozpowszechniano materiały informacyjno-promocyjne przygotowane przez pracowników Instytutu: ulotki i broszury opisujące zwierzęta ras rodzimych. Hodowcom oraz zwiedzającym rozdano Katalog Ras Rodzimych. Obecność na wystawie licznej publiczności oraz znamienitych gości była doskonałą okazją do promocji i upowszechniania przedsięwzięć realizowanych przez Instytut Zootechniki PIB – efektów prac grup operacyjnych utworzonych w ramach działania Współpraca oraz trwających projektów demonstracyjnych z zakresu rolnictwa ekologicznego oraz z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe.

Przeprowadzono, już tradycyjnie, „Konkurs plastyczny dla dzieci”, który polegał na rysowaniu zwierząt gospodarskich ras rodzimych. W konkursie udział wzięło sześćdziesięcioro dzieci w wieku do 12 lat. Przyznano nagrody w czterech kategoriach wiekowych: w grupie dzieci do 5 lat nagrodzono cztery prace, a w pozostałych liczniejszych grupach wiekowych po trzy prace. Ponadto wszystkie dzieci otrzymały nagrody pocieszenia. Nagrody wręczał Zastępca Dyrektora Instytutu Zootechniki PIB – prof. dr hab. Sylwester Świątkiewicz oraz prof. dr hab. Józefa Krawczyk.

Zwiedzającym czas umilały występy zespołów muzycznych, liczne degustacje oraz tzw. „Ścieżka Huculska”. Swoją bogatą ofertę handlową prezentowały firmy działające w sektorze rolno-spożywczym.

Wieczorem odbył się „Wieczór hodowcy” oraz pokaz sztucznych ogni.

Barwnym i wesołym akcentem, kończącym odbywającą się równolegle Krajową Wystawę Bydła Simentalskiego, był pokaz cieląt prezentowanych przez najmłodszych hodowców, zorganizowany przez Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem. Zaangażowanie i zamiłowanie dzieci do zwierząt zostało nagrodzone licznymi prezentami. Podarunki ufundowane przez Instytut Zootechniki PIB wręczał Dyrektor – dr inż. Tomasz Jacek.

Instytut ufundował również trzy nagrody dla uczestników Regionalnego Czempionatu Konia Huculskiego:
– za najlepszą klacz młodszą w typie huculskim,
– za najlepszą klacz starszą w typie huculskim,
– za najlepszego ogiera w typie huculskim.