Przejdź do treści

Zakład Biotechnologii Rozrodu i Kriokonserwacji IZ PIB zaangażowany w badania biomedyczne z wykorzystaniem świń transgenicznych

Zespół naukowców z Zakładu Biotechnologii  Rozrodu i Kriokonserwacji  Instytutu Zootechniki PIB w Balicach, zgodnie z podpisaną w dniu 30.10.2024 roku umową, będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie badań w ramach projektu realizowanego przez Spółkę Innovations for Heart and Vessels Sp. z o.o., dotyczącego opracowania technologii produkcji oraz prototypów biologicznych implantów zastawkowych do przezskórnego i małoinwazyjnego leczenia wad zastawkowych.

Będziemy odpowiedzialni za wytworzenie na potrzeby realizacji projektu, materiału biologicznego o określonych właściwościach i pochodzeniu, tj. osierdzia świńskiego pozyskiwanego od zwierząt transgenicznych, które następnie zostanie wykorzystane do produkcji zastawek biologicznych TAVI – wyjaśnia dr hab. Monika Trzcińska, prof. IZ, kierownik Zakładu Biotechnologii Rozrodu i Kriokonserwacji Instytutu Zootechniki PIB w Balicach.

Tkanki zwierzęce już od wielu lat wykorzystywane są w medycynie, jednak liczę, że dzięki temu projektowi zrobimy kolejny krok w postępie nauki i medycyny – mówi dr inż. Tomasz Jacek, dyrektor Instytutu Zootechniki PIB w Balicach. Instytut Zootechniki PIB jest jedynym ośrodkiem naukowo-badawczym w Polsce posiadającym świnie transgeniczne. Stanowią one dobry materiał do dalszych prac biomedycznych. Jakie rezultaty przyniosą rozpoczynające się niebawem w naszym Instytucie badania? Mam nadzieję, że przełomowe – dodaje.

Projekt Spółki Innovations for Heart and Vessels Sp. z o.o. realizowany jest na podstawie umowy nr FENG.01.01-IP.02.1053/23 zawartej z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w dniu 28 grudnia 2023 r., współfinansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Priorytet 1. Wsparcie dla przedsiębiorców, Działanie 1.1 Ścieżka Smart.