Przejdź do treści

Wytrzymałość rajdowa – multiomiczna analiza adaptacji organizmu do długotrwałego wysiłku na modelu koni arabskich

Koń arabski

Numer umowy: UMO-2024/53/N/NZ9/00226
Przyznana kwota: 210 000 zł
Czas realizacji: 10.01.2025 – 09.01.2028

Cel projektu


Celem głównym niniejszego projektu jest zbadanie i opisanie predyspozycji do długotrwałego wysiłku fizycznego u ssaków, bazując na modelu koni arabskich na podstawie wieloczynnikowej analizy danych. Hipoteza badawcza – istnienie specyficznych wariantów genów, białek i szlaków biochemicznych mających bezpośredni wpływ na unikalne cechy wytrzymałościowe koni arabskich.

Realizacja badań

Grupę kontrolną będzie stanowić krew żylna pobrana od grupy koni przed rajdem, natomiast grupę badawczą po rajdzie na dystansie 80 km, która następnie posłuży do przeprowadzenia zaawansowanych biochemicznych analiz. Krew, będąca odzwierciedleniem wszystkich przemian zachodzących w organizmie, zostanie przebadana pod kątem analizy ekspresji genów oraz ekspresji małych, niekodujących cząsteczek miRNA. Informacja o włączanych i wyłączanych szlakach molekularnych zostanie w następnym etapie poszerzona o profilowanie poziomu białka i metabolitów, takich jak lipidy, aminokwasy i węglowodany.

Innowacyjność projektu opiera się na założeniu, iż wyniki końcowe zostaną sformułowane jako wypadkowa czterech odrębnych analiz – transkryptomu, miRNA, proteomu i metabolomu, co jeszcze dotychczas nie zostało przeprowadzone. Uzyskane dotychczas wyniki badań naukowych sugerują istnienie specyficznych wariantów genów, białek i szlaków biochemicznych, mających bezpośredni wpływ na unikalne cechy wytrzymałościowe koni arabskich.

Założeniem projektu jest weryfikacja tej hipotezy na podstawie różnicowej analizy próbek pobranych przed i po rajdzie, co pozwoli wyodrębnić czynniki ściśle związane z ekspozycją organizmu konia na intensywny wysiłek fizyczny. W rezultacie projekt pozwoli na poznanie podstaw predyspozycji koni arabskich do wysiłku wytrzymałościowego oraz przybliży zrozumienie analogicznych adaptacji u innych ssaków.