Wizyta rolników z powiatu gorzowskiego w gospodarstwie demonstracyjnym w Nowinach Wielkich w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie Nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych.
Demonstracje realizowane są w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie „Nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych”. Operacja ta jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).
Demonstracje odbywają się w całej Polsce, a każda z nich ma cel szczegółowy, dostosowany do wybranych gospodarstw. Zasadą jest również, aby stada bydła mięsnego, utrzymywane w gospodarstwach demonstracyjnych były objęte opieką oraz kontrolą wartości użytkowej i hodowlanej prowadzonej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, przy współpracy z Instytutem Zootechniki Państwowym Instytutem Badawczym.
Tematem szczegółowym demonstracji w Nowinach Wielkich było „Efektywne zarządzanie stadem bydła mięsnego w oparciu o elektroniczny monitoring zwierząt oraz innowacyjne metody monitoringu użytków zielonych”, które odbyło się 29 maja 2023 roku.
Gospodarstwo demonstracyjne specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego ras limousine oraz blonde d`aquitaine. Miejscowość położona jest niedaleko Witnicy blisko Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie). Gospodarstwo należy do Zbigniewa Kołoszyca, który jest doświadczonym i cenionym w środowisku hodowcą. Warto zaznaczyć, że zdobył On pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Producent Bydła Mięsnego Roku 2021, jest laureatem konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, a także wicemistrzem krajowym AGROLIGII. Gospodarstwo. Współpracuje z Laboratorium Cytogenetyki i Genetyki Molekularnej Zwierząt Instytutu Zootechniki PIB oraz uczestniczy w systemie jakości żywności QMP.
Stado hodowlane obejmuje ponad 200 sztuk bydła, gdzie prowadzona jest ścisła kontrola pochodzenia a dobór osobników do rozrostu prowadzony jest w oparciu o buhaje z wysoką wartością genetyczną. Buhaj Bosy rasy limousine z tego stada został Czempionem i Superczempionem tegorocznej XXX Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. 50 ha użytków zielonych, w tym pastwiska, łąki i trawy na gruntach ornych. Gospodarstwo korzysta również z obszaru z użytkami zielonymi ONW o powierzchni około 100 ha położonego na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty”.
W sezonie maj-październik krowy mamki z cielętami, jałówki cielne oraz buhaje wypasane są całodobowo, natomiast jałówki w wielu od 0,5 do 1,5 roku utrzymywane są alkierzowo, w systemie półotwartym z dostępem do okólnika. Po zakończeniu sezonu wypasu całodobowego, wszystkie wymienione grupy utrzymywane są podobnie jak jałówki 0,5-1,5 roku – alkierzowo, w systemie półotwartym z całodobowym dostępem do okólnika w pobliżu obory.
W ramach demonstracji w gospodarstwie realizowane są działania związane z wiosenno-letnim wypasem oraz przygotowaniem pastwisk na sezon pastwiskowy, a także z jesiennym wypasem i przygotowaniem stada na sezon zimowy. Ponadto, demonstracjami objęte są warunki utrzymania, monitoring zdrowotny zwierząt tak na pastwisku jaki w oborach, włącznie z kontrolą występowania stresu termicznego, przy pomocy innowacyjnych rozwiązań monitoringu opartych o chipowanie bydła. Przewidziane są trzy wizyty rolników w trakcie prowadzenia demonstracji, aby obserwować cały sezon pastwiskowy.
Podczas pierwszej wizyty, która odbyła się 29 maja 2023 roku, uczestnicy poznali się z właścicielem oraz mieli okazję obejrzeć całe gospodarstwo oraz jego wyposażenie. W wizycie udział wzięło 15 hodowców bydła mięsnego z terenu powiatu gorzowskiego. Szczegółowo omówiono temat demonstracji i jej innowacyjne elementy, a uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia obór, okólników i pastwisk. Głównym tematem dyskusji były warunki utrzymania i hodowli bydła w systemie półotwartym, profilaktyka hodowlana, oraz różne metody planowanego rozpłodu i doboru buhajów w celu uzyskiwania wysokiej wartości genetycznej oraz maksymalizacji opłacalności produkcji wołowiny. Dyskutowano również o użytkowaniu pastwiskowym, metodach żywienia stosowanych w gospodarstwie oraz o dobrostanie zwierząt.
W ramach szkolenia uczestnicy wysłuchali prezentacji dr. inż. Grzegorza Skrzyńskiego, na temat pracy hodowlanej w gospodarstwie utrzymującym bydło mięsne, rozrodzie bydła, metodach zarzadzania i dobrostanie. Omówiona także aspekt dobru ras w predyspozycji ich do różnych form użytkowania i opasu. Omówiono również tematy związane z prowadzeniem rozrodu i wykorzystaniem technik wspierających rozród bydła mięsnego w stadach.