Przejdź do treści

Wizyta rolników w gospodarstwie demonstracyjnym w Łagiewnikach Wielkich, w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Wizyta rolników w gospodarstwie demonstracyjnym w Łagiewnikach Wielkich w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie Nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych.

W ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, realizowane są demonstracje dotyczące „Nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych”. Operacja ta jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Demonstracje odbywają się w różnych regionach Polski, przy czym każda z nich ma konkretny cel dostosowany do potrzeb wybranych gospodarstw. Istotnym elementem jest zapewnienie opieki i kontroli wartości użytkowej oraz hodowlanej stada bydła mięsnego w gospodarstwach demonstracyjnych. Tę rolę pełni Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, we współpracy z Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym.

Demonstracja w Łagiewnikach Wielkich dotyczyła „Poprawy efektywności produkcji wołowiny poprzez dobór rasy oraz monitorowanie procesu produkcyjnego”. Wizyta odbyła się w gospodarstwie demonstracyjnym specjalizującym się w hodowli bydła mięsnego ras limousine i blonde d’aquitaine. Miejscowość Łagiewniki Wielkie (powiat lubliniecki, woj. śląskie). Gospodarstwo jest własnością Jacka Klimzy, znanego i cenionego hodowcy w środowisku, który zasiada również w zarządzie Polskiego Związku Hodowców Bydła Mięsnego i Producentów Mięsa. Gospodarstwo współpracuje od wielu lat z Laboratorium Cytogenetyki i Genetyki Molekularnej Zwierząt Instytutu Zootechniki PIB.

Stado liczy ponad 300 sztuk bydła, gdzie przestrzega się ściśle kontrolowanej polityki dotyczącej pochodzenia zwierząt. Wybór osobników do rozmnażania opiera się na wysoko ocenianych buhajach o znacznym potencjale genetycznym. Gospodarstwo obejmuje powierzchnię 65 ha własnych gruntów ornych oraz 75 ha to użytki zielone, w tym pastwiska, łąki i trawy na gruncie ornym. W sezonie od maja do października, krowy mamki z cielętami, jałówki cielne oraz buhaje wypasane są na pastwiskach przez całą dobę. Natomiast jałówki w wieku od 0,5 do 1,5 roku są utrzymywane w budynkach alkierzowych w systemie półotwartym, z dostępem do okólnika. Po zakończeniu sezonu wypasu całodobowego, wszystkie wymienione grupy zwierząt są utrzymywane na podobnych zasadach co jałówki w wieku od 0,5 do 1,5 roku – w budynkach alkierzowych w systemie półotwartym z całodobowym dostępem do okólnika w pobliżu obory.

Fot. 1-2. Pastwiska w Łagiewnikach Wielkich

W ramach demonstracji, prowadzonych na gospodarstwie rolnym, podjęto działania związane z wiosenno-letnim wypasem i przygotowaniem pastwisk na sezon pastwiskowy, jak również z jesiennym wypasem i przygotowaniem stada na sezon zimowy. Dodatkowo, demonstracje obejmują aspekty warunków utrzymania zwierząt, monitorowania zdrowia zwierząt zarówno na pastwiskach, jak i w oborach, włączając w to kontrolę występowania stresu termicznego przy użyciu innowacyjnych rozwiązań monitoringu i pomiaru. Przewidziane są trzy wizyty rolników, które pozwolą obserwować cały sezon pastwiskowy.

Podczas pierwszej wizyty, która miała miejsce 29 maja 2023 roku, uczestnicy mieli okazję poznać się z właścicielem gospodarstwa oraz zwiedzić całe gospodarstwo wraz z jego wyposażeniem (15 hodowców bydła mięsnego z powiatu gliwickiego). Szczegółowo omówiono cel i innowacyjne elementy demonstracji i umożliwiono zwiedzenia obór, pastwisk, okólników oraz parku maszynowego. Głównym tematem dyskusji były warunki utrzymania i hodowli bydła, profilaktyka hodowlana, różne metody planowanego rozrodu i doboru buhajów w celu uzyskiwania wysokiej wartości genetycznej oraz maksymalizacji opłacalności produkcji wołowiny. Omawiano również aspekt racjonalnego użytkowania pastwisk, metody żywienia stosowane w gospodarstwie oraz wprowadzony dobrostan zwierząt, także w kontekście nowych ekoschematów.

Fot. 3-5. Uczestnicy zwiedzają gospodarstwo

Uczestnicy wysłuchali prezentacji „Praca hodowlana w gospodarstwie utrzymującym bydło mięsne” oraz „Rozród bydła i zarządzanie rozrodem”, wygłoszonej przez opiekuna gospodarstwa Adama Jurgę oraz dodatkowo przez opiekuna naukowego dr. inż. Bartosza Szymika. Podczas prezentacji, słuchacze zapoznali się z najczęściej hodowanymi rasami bydła mięsnego w Polsce oraz ich cechami predysponującymi do różnych form użytkowania i opasu. Omówiono również zagadnienia związane z prowadzeniem rozrodu i wykorzystaniem technik wspierających rozród bydła mięsnego w stadach. Na zakończenie, dr inż. Bartosz Szymik przedstawił sprzęt i systemy planowane do zakupu w ramach projektu Demonstracje.

Fot. 6-7. Uczestnicy w trakcie prowadzonych wykładów w gospodarstwie