Przejdź do treści

Instytut Zootechniki PIB na Krajowych Dniach Pola 2021 w Minikowie

  • Bez kategorii

W dniach 19-20 czerwca 2021 r. w Minikowie odbyły się Krajowe Dni Pola 2021, które były wspólnym przedsięwzięciem Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy.

Głównym celem wydarzenia, które odbywało się pod przewodnim hasłem „Europejski zielony ład na pol@ch” było zaprezentowanie dorobku polskiej hodowli roślin oraz osiągnięć instytutów naukowych, uczelni i podmiotów obsługujących rolników.

Podczas dwóch dni targowych odbyły się liczne pokazy, dotyczące m.in. postępu genetycznego roślin uprawnych, zwiedzano poletka doświadczalne i bogate kolekcje roślin uprawnych i zielarskich, prezentowano Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych, uczelnie wyższe oraz instytuty badawcze, a także zorganizowano konsultacje i porady licznych z tej dziedziny specjalistów.

Instytut Zootechniki PIB wraz z Zakładem Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej zaprezentował, w ramach wspólnego stoiska informacyjnego, m.in. bogatą ofertę usług badawczych prowadzonych w posiadanych laboratoriach, ofertę szkoleniowo-upowszechnieniową, a także szereg wydawnictw związanych z rodzimymi rasami zwierząt gospodarskich. Dodatkowo, na stoisku prowadzone były pokazy kulinarne z możliwością degustacji produktów wykonanych z surowców pochodzących od ras rodzimych, jak: gęsi białej kołudzkiej®, merynosa polskiego w starym typie, świni złotnickiej, owcy kamienieckiej.

Relację z drugiego dnia Krajowych Dni Pola, którą transmitowano bezpośrednio ze stoiska Instytutu, można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=AqLdt_gC1Ak&t=3896s.

Równie ważnym wydarzeniem był cykl czterech konferencji poprzedzających same Krajowe Dni Pola. Temat konferencji łączył cztery bloki zagadnień. Panel pierwszy – prezentowany przez Grupy Operacyjne EPI-AGRI – stanowiły przegląd krajowych rozwiązań poświęconych innowacji w rolnictwie. W drugim dniu konferencji odbyło się wystąpienie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju oraz dyskusja poświęcona najważniejszym rozstrzygnięciom Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023–2027. W trzecim i czwartym panelu tematycznym wystąpili przedstawiciele instytutów badawczych i uczelni wraz z otoczeniem rolnictwa oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

W tym samym czasie, odbyły się również Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe „AGRO-TECH”, impreza wystawienniczo-targowa, która „stawia” na nowatorskie rozwiązania, a tym samym stwarza odwiedzającym dobrą okazję do poszerzenia wiedzy i zebrania informacji niezbędnych do podjęcia decyzji w procesie inwestowania i unowocześniania gospodarstw rolnych, powodujących zwiększenie ich konkurencyjności.