V Krajowe Dni Pola – Boguchwała, 14-16 czerwca 2024 roku

W dniach 14-16 czerwca 2024 roku w Boguchwale odbyły się V Krajowe Dni Pola, którym towarzyszyła XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Gospodarzem wydarzenia był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Krajowe Dni Pola to największa impreza dla środowiska związanego z branżą rolniczą. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Nowoczesne rolnictwo”.

Program wydarzenia był niezwykle intensywny, a specjalnie dla odwiedzających przygotowano liczne strefy tematyczne:

• Strefa Innowacji
  • Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich
  • Strefa XXV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych
  • Strefa Odnawialnych Źródeł Energii
  • Strefa Ogrodnictwa
  • Strefa Pszczelarstwa
  • Strefa Nauki i Doradztwa
  • Strefa Miasteczko Bazarkowe
  • Strefa Maszyn Rolniczych
  • Strefa Myślistwa i Łowiectwa
  • Strefa Poznaj Podkarpackie
  • Strefa Gospodarstw Ekologicznych

Każda ze stref służyła wymianie wiedzy i dyskusji. W Strefie Doradztwa i Nauki, zorganizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, Instytut Zootechniki PIB prezentował swój dorobek naukowy. Pierwszy dzień wystawy był dedykowany młodym rolnikom oraz uczniom szkół rolniczych. Na terenie wystawy zagościło około 1500 uczniów ze szkół rolniczych z całego kraju. Odwiedzający stoisko Instytutu Zootechniki PIB mogli nie tylko zapoznać się z wynikami badań prowadzonymi w Instytucie oraz bieżącą ofertą naukowo-upowszechnieniową, ale także spróbować potraw przygotowanych na bazie produktów pochodzących z rodzimych ras zwierząt gospodarskich.

Największą atrakcją stoiska były świeżo wyklute kaczki i gęsi pochodzące ze Stacji Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego w Dworzyskach. Dużą popularnością cieszyła się ekspozycja jaj drobiu grzebiącego i wodnego ras rodzimych. Na stoisku gościła również ekspertka-hodowczyni Katarzyna Marcińczak, produkująca mydła z zawartością mleka pochodzącego z klaczy sztumskich własnej hodowli. Dodatkową atrakcją była możliwość spróbowania mleka klaczy. Zakłady Doświadczalne Instytutu Zootechniki PIB (IZ PIB ZD Kołuda Wielka, ZD IZ PIB Chorzelów sp. z o.o., ZD IZ PIB Odrzechowa sp. z o.o.) wzbogaciły ekspozycje zwierząt w ramach XXV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, prezentując stada drobiu wodnego, grzebiącego, bydło mleczne oraz konie huculskie i kozy karpackie. V Krajowe Dni Pola wraz z towarzyszącymi wydarzeniami były ogromnym sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym.