Przejdź do treści

Wizyta hodowców w gospodarstwie demonstracyjnym w Potoczku, w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Wizyta hodowców z województwa świętokrzyskiego w gospodarstwie demonstracyjnym w Potoczku, w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie Nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych.

Wizyta rolników z województwa świętokrzyskiego w gospodarstwie demonstracyjnym w Potoczku w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie „Nowoczesnych technologii chowu i hodowli bydła ras mięsnych”. Operacja ta jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Fot. 1. Tablica informacyjna projektu (Fot. G. Skrzyński)

Tematem szczegółowym demonstracji w gospodarstwie w Potoczku była „Zrównoważona hodowla bydła mięsnego i produkcja wołowiny z wykorzystaniem trwałych użytków zielonych”. Gospodarstwo to wybrano nieprzypadkowo, gdyż celem spotkania było przedstawienie dobrych praktyk stosowanych w gospodarstwie utrzymującym bydło mięsne, gospodarującym w sposób zrównoważony, w którym żywienie prowadzone jest prawie wyłącznie w oparciu o pasze objętościowe pochodzące z użytków zielonych i produkującym zwierzęta hodowlane oraz opasowe. Jednocześnie, w związku ze stosowanym modelem produkcji, opartym o przebywanie zwierząt na pastwisku w warunkach potencjalnie dużego nasłonecznienia a więc również wysokich temperatur, kolejnym celem demonstracji było przedstawienie nowoczesnych metod, które gospodarstwo wykorzystuje do zarządzania stadem włącznie z monitoringiem temperatury ciała bydła oraz warunków termicznych zarówno podczas wypasu i przebywania na wybiegu, jak również w okresie przebywania zwierząt w budynkach inwentarskich.

Fot. 2 i 3. Stado na pastwisku (Fot. G. Skrzyński)

Omawiane gospodarstwo znajduje się miejscowości Potoczek, w gminie Tarłów, w powiecie opatowskim (województwo świętokrzyskie). Jest to gospodarstwo rodzinne, częściowo ekologiczne, a jego właścicielem jest Eugeniusz Czajkowski. Powierzchnia gospodarstwa wynosi łącznie około 94 ha, w tym 61 ha to grunty orna, a 39 ha to użytki zielone, w tym pastwiska, łąki i trawy na gruntach ornych. Właściciel hoduje bydło rasy limousine. Jest to pełne stado ze wszystkimi kategoriami wiekowo-hodowlanymi, oparte na grupie około 140 krów mamek. W stadzie prowadzona jest ścisła kontrola pochodzenia, dobór osobników do rozrostu prowadzony jest w oparciu o buhaje z wysoką wartością genetyczną. Gospodarstwo oprócz opasów sprzedaje wysokiej wartości buhaje hodowlane.

Stado jest objęte kontrolą użytkowości mięsnej, prowadzoną przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Instytut Zootechniki PIB w Balicach.

Gospodarstwo w żywieniu wykorzystuje prawie wyłącznie pasze pochodzące z trwałych użytków zielonych. W sezonie letnim wszystkie grupy żywione są trawą pastwiskową oraz słomą do woli, w sezonie zimowym przygotowywany jest TMR (kiszonka z kukurydzy, kiszonka z lucerny, sianokiszonka oraz słoma). Pasza treściwa (poekstrakcyjna śruta rzepakowa) dodawana jest jedynie dla młodzieży starszej jako źródło białka. Oczywiście dzienne dawki pokarmowe suplementowane są, niezależnie od pory roku, niezbędnymi dodatkami mineralno – witaminowymi, kredą pastewną, buforami itp.

W sezonie pastwiskowym krowy mamki z cielętami oraz jałówki cielne wypasane są w systemie dziennym, natomiast jałówki w wieku od 0,5 do 1,5 roku utrzymywane są alkierzowo, w systemie półotwartym z dostępem do wydzielonego okólnika. Po zakończeniu sezonu wypasu, wszystkie wymienione grupy utrzymywane są alkierzowo, w systemie półotwartym z całodobowym dostępem do okólnika w pobliżu obory. Zwierzęta podczas wypasu mają dostęp do naturalnych osłon, takich jak krzewy i zadrzewienia na pastwiskach (które jednocześnie mogą stanowić schronienie przed deszczem i wiatrem), co wpływa na ich dobrostan i samopoczucie w trakcie sezonu.

Fot. 4. Stado przy wodopoju (Fot. G. Skrzyński)

Na pastwiskach, w związku z obecnością naturalnego źródła wody w postaci strumienia, zostały skonstruowane spiętrzenia wody i tzw. wodopój, natomiast do obiektów woda jest dostarczana ze studni głębinowej do poideł pływakowych.

Fot. 5. Krowy przy stole paszowym na okólniku (Fot. G. Skrzyński)

Spotkanie rolników w gospodarstwie odbyło się w dniu 5 czerwca 2023 roku. Uczestniczył w nim właściciel, opiekun gospodarstwa ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Mirosław Starzomski oraz dr inż. Grzegorz Skrzyński, opiekun naukowy gospodarstwa z ramienia Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego. Opiekun z ŚODR przedstawił charakterystykę gospodarstwa, następnie właściciel pogłębił temat, przedstawiając swoje gospodarstwo na tle osiągnięć oraz praktycznych informacji o prowadzeniu stada bydła rasy limousine. Częścią spotkania było również zwiedzanie gospodarstwa, zabudowań oraz wizyta na pastwisku.

W ramach demonstracji uczestnicy wysłuchali wykładu odnośnie chowu i hodowli bydła mięsnego, przedstawiono im także informacje o przydatność innych ras bydła mięsnego do produkcji wołowiny kulinarnej. Słuchacze zapoznali się z najczęstszymi rasami bydła mięsnego hodowanymi w Polsce oraz ich cechami fenotypowymi i genetycznymi, predysponującymi do różnych form użytkowania i opasu. Doktor Skrzyński omówił również sprzęt niezbędny do realizacji demonstracji, w który wyposażone zostanie gospodarstwo w Potoczku.

Fot. 6. Dr inż. Grzegorz Skrzyński (z lewej) oraz właściciel Eugeniusz Czajkowski (z prawej) (Fot. M. Starzomski)

W celu optymalizacji wykorzystania pastwisk dostępnych w gospodarstwie, w ramach demonstracji, omówiono wspólnie z właścicielem, działania zmierzające do maksymalnego zwiększenia plonowania dostępnych, trwałych użytków zielonych, w tym: ocena wydajności pastwisk, instalacja systemu elektrycznych i przenośnych wygrodzeń, umożliwiających łatwe i szybkie wydzielanie kwater na pastwisku. Działania te mają wpłynąć na zwiększenie wydajności pastwisk i maksymalne wykorzystanie dostępnych trwałych użytków zielonych.

Fot. 7. Doradca ŚODR Mirosław Starzomski (z lewej) oraz właściciel gospodarstwa Eugeniusz Czajkowski (z prawej)

Szczególną uwagę poświęcono warunkom utrzymania oraz monitorowaniu zdrowia zwierząt, zarówno na pastwisku jak i w oborach. Obejmuje to również kontrolę występowania stresu termicznego, który może mieć istotny wpływ na dobrostan i przyrosty masy ciała zwierząt. W celu skutecznego monitorowania tych parametrów, wykorzystuje się innowacyjne rozwiązania monitoringu, o których na spotkaniu rozmawiano.

Projekt „Demonstracje” przewiduje trzy wizyty rolników, które odbywają się w trakcie prowadzenia „normalnej” produkcji w okresie całego sezonu pastwiskowego. Ta wieloetapowa obserwacja umożliwia dokładne monitorowanie warunków utrzymania zwierząt oraz zmian ich zdrowia i dobrostanu w różnych okresach.

Spotkanie z hodowcami zakończyło się dyskusją na temat opłacalności chowu bydła mięsnego, zarówno z właścicielem, jak i przedstawicielami organizatorów.

Fot. 8. Uczestnicy spotkania (Fot. M. Starzomski)