Przejdź do treści

Podróż studyjna pn. „Mennonicka Pętla Smaku – winno, dziarsko i zielarsko”

  • Bez kategorii
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w partnerstwie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszają do uczestnictwa w podróży studyjnej pn. „Mennonicka Pętla Smaku – winno, dziarsko i zielarsko”, która odbędzie się 17.07.2022 roku. Podróż odbywa się w ramach realizacji operacji Wybierz Strawę i Wyprawę na szlaku „Niech Cię Zakole”. Do uczestnictwa w podróży zapraszamy dziennikarzy, blogerów, influancerów, działających w dziedzinie turystyki i kulinariów pochodzących z województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. W podróży może wziąć udział maksymalnie 15 osób – decyduje kolejność zgłoszeń.

Program podróży

9.00 Zbiórka na Rynku Starego Fordonu w Bydgoszczy.

9.00 – 10.00 Serowarskie Gospodarstwo Ekologiczne Malinowy Chruśniak – wizyta z degustacją serów kozich i owczych.
Położone na obrzeżach Bydgoszczy w Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Wisły u wrót Strzeleckiej Doliny. Wizyta w kujawsko-pomorskiej serowarni zagrodowych serów kozich połączona jest z ich degustacją. Właściciel Piotr Jarecki to pionier we wprowadzaniu produktów ekologicznych i regionalnych.

10.30 – 12.00 Gospodarstwo agroturystyczne „Śliwkowy Sad” Anny i Jana Iwanowskich – wizyta z degustacją powideł śliwkowych oraz prezentacją gospodarstwa twórców „Święta Śliwki” w Strzelcach Dolnych, które odbywa się od 2000 roku w pierwszą sobotę i niedzielę września. „Powidła Strzeleckie” to wybitnie lokalny produkt, pierwszy z województwa kujawsko-pomorskiego, zarejestrowany na LPT jako powidła z Doliny Dolnej Wisły.

12.30 – 13.30 „Nadwiślańska Chata” w Luszkowie ze Spiżarnią Mennonicką – wizyta połączona z degustacją specjalności. Chata, usytuowana w uroczym zakątku z widokiem na Dolinę Wisły i na Chełmno. Odrestaurowana zagroda składa się ze starej chaty pod strzechą z 1800 roku z kuchnią, salonem i pokojami gościnnymi; mini skansenu ze sprzętem gospodarskim, umieszczonym w zaadaptowanej szopie z piętrem; stodoły hrabiego Ostrowskiego, w której odbywają się imprezy okolicznościowe. Odrębnym obiektem w zagrodzie jest nowa kuchnia, zbudowana przy dofinansowaniu ze środków unijnych.

13.30 – 14.30 Wizyta w Chacie Mennonickiej, w Chrystkowie – spontaniczny spacer botaniczny z ekspertką-zielarką, objaśniającą tajemnice uroku i bogatą roślinność Doliny Dolnej Wisły.

14.30 – 16.00 Piknik Menonicki w Chrystkowie.

16.30 – 18.00 Winnica przy Talerzyku w Grucznie – prezentacja winnicy i degustacja wina, twarogów i serów.

18.00 – 19.00 Powrót do Starego Fordonu.

Zapisy

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
e-mail:  biuro@k-pot.pl