Przejdź do treści

EUP AH&W – European Partnership on Animal Health and Welfare

Numer projektu: 101136346
Nazwa projektu: Europejskie Partnerstwo na rzecz Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt
Tytuł skrócony: EUP_AHW
Temat konkursowy: HORIZON-CL6-2023-FARM2FORK-01-2
Czas trwania projektu: 01.01.2024 – 31.12.2030

Europejskie Partnerstwo na rzecz Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt (EUP AH&W) ma na celu zapewnienie społeczeństwu zrównoważonej produkcji zwierzęcej – zarówno w odniesieniu do gatunków lądowych, jak i wodnych. Fundamentem tej produkcji są skuteczne działania w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym i ich kontroli, odpowiedzialne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych oraz wysoki poziom dobrostanu zwierząt, utrzymywany na każdym etapie ich życia.

Cele EUP AH&W są w pełni zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu oraz powiązanej z nim strategii „Od pola do stołu”, ukierunkowanej na wdrożenie sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego. Od momentu uruchomienia Partnerstwa zaangażowanych jest 56 organizacji badawczych (Research Performing Organisations – RPO) oraz 30 instytucji finansujących (Funding Organisations – FO) z 24 państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych.

Partnerzy RPO stanowią trzon badań naukowych w obszarze zdrowia i dobrostanu zwierząt (Animal Health and Welfare – AHW) w Europie i pełnią rolę doradczą wobec instytucji unijnych. Realizują wspólnie 17 projektów wewnętrznych, opracowanych na podstawie 16 działań wskazanych w Strategicznej Agendzie Badań i Innowacji (Strategic Research and Innovation Agenda – SRIA). Z kolei partnerzy FO wspierają projekt poprzez organizację konkursów zewnętrznych, skierowanych na obszary wymagające uzupełniających kompetencji lub udziału przemysłu.

Biorąc pod uwagę ścisłe powiązania między zdrowiem i dobrostanem zwierząt a zdrowiem człowieka, Partnerstwo wdraża podejście „Jedno Zdrowie – Jeden Dobrostan” (One Health – One Welfare) jako integralny element swoich działań.

Zmobilizowanie zasobów finansowych i badawczych przez RPO i FO – wraz ze współfinansowaniem Komisji Europejskiej – umożliwia realizację ambitnych celów Partnerstwa w skali transnarodowej, zarówno w Europie, jak i poza jej granicami.

Szybki rozwój nowych technologii otwiera nowe możliwości badawczo-rozwojowe dla obszaru AHW, które będą wykorzystywane zarówno w projektach wewnętrznych, jak i działaniach realizowanych w ramach otwartych konkursów.

Zarząd Partnerstwa odpowiada za opracowanie odpowiednich procedur i metodologii, które zapewnią równomierne uwzględnienie wszystkich priorytetowych obszarów AHW, z podziałem na gatunki zwierząt lądowych i wodnych, oraz efektywne wykorzystanie rezultatów projektu w perspektywie średnio- i długoterminowej – na rzecz nauki, społeczeństwa i polityki publicznej.